Mama śpiewa, tata gra! Darmowe zajęcia gordonowskie dla dzieci

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zaprasza rodziców z małymi dziećmi na darmowe zajęcia gordonowskie. Na zajęcia obowiązują zapisy!

Mama śpiewa, tata gra! Zajęcia gordonowskie dla dzieci

Dla Was i dla Waszych dzieci mamy wspaniałą propozycję na wspólne spędzenie czasu wolnego. Zapraszamy na Mama śpiewa, tata gra! Cykl zajęć gordonowskich w Strefie Rodzica dla dzieci od urodzenia do 3 roku życia.

Zajęcia gordonowskie według teorii uczenia się muzyki E. E. Gordona. Zajęcia prowadzone są w grupie do 10 osób. Polegają na rozwijaniu zdolności muzycznych dziecka za pomocą śpiewu. Profesor Edwin Elias Gordon twierdził, że każdy człowiek rodzi się ze zdolnościami muzycznymi, a najważniejszym okresem dla uczenia się muzyki jest ten od urodzenia do ukończenia 3 roku życia. To okres, w którym mózg dziecka jest niezwykle chłonny i otwarty na  stymulację. Nie oznacza to jednak, że po ukończeniu 3 r.ż. dzieci nie rozwijają się muzycznie. Poziom zdolności muzycznych stabilizuje się w wieku około 9 lat.

Śpiewanie melodii niemowlęciu i małemu dziecku stwarza dogodne warunki do rozwoju muzycznego, wpływa na umiejętność słuchania  i rozumienia muzyki. Dziecko słuchając zróżnicowanych śpiewanek i rytmiczanek samo uczy się muzyki poprzez różnicowanie. Wykorzystując formy edukacji muzycznej, takie jak słuchanie, ruch i śpiew, stwarzamy sprzyjające warunki do rozwijania zdolności muzycznych. Dzieciom pozostawiamy pełną swobodę w sposobie odbierania i reagowania na muzykę i proponowane aktywności.  Niewskazane jest przymuszanie ich do powtarzania dźwięków czy ruchów.  W zajęciach biorą udział dzieci z opiekunami, którzy współdziałają z prowadzącymi, śpiewają, powtarzają motywy i ruchy.  Zajęcia prowadzone są przez dwóch prowadzących, by móc nawiązać kontakt ze wszystkimi uczestnikami i śpiewać na głosy.

Specjaliści prowadzący zajęcia:

Anna Maria Nowakowska-Czaj – wokalistka, logopeda, pedagog. Jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym w sekcji piosenki oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej na wydziale pedagogicznym. (studia z logopedii, pedagogiki wczesnoszkolnej i oligofrenopedagogiki). Jest członkiem PTEEG. Prowadzi terapię logopedyczną, emisję głosu i zajęcia umuzykalniające metodą Gordona. Od 2010 r. regularnie śpiewa podczas uroczystości zaślubin. Jej głos towarzyszył kilkudziesięciu parom, które zdecydowały się powiedzieć sakramentalne “tak”.

Stanisław Czaj – muzyk, pedagog. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej i Tańca. Gra na fortepianie, skrzypcach i organach. Na co dzień pracuje z dziećmi jako nauczyciel muzyki, umuzykalniania i fortepianu. Jest certyfikowanym instruktorem zajęć gordonowskich (kurs PTEEG). Uczestniczył w warsztatach z metody Music Moves for Piano. Bierze także udział w różnych projektach muzycznych jako wokalista.