Otwarcie wystawy „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, Burmistrz Grodziska MazowieckiegoBiblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki i Mediateka Grodzisk zapraszają na otwarcie wystawy „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”.

W związku z 81. rocznicą powstania w getcie warszawskim w piątek (19.04) przy budynku Mediateki w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”.
Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie wystawa „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą” przenosi nas w dramatyczne wiosenne dni 1943 r. w warszawskim getcie. To opowieść o heroizmie młodych żydowskich bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy 19 kwietnia zdecydowali się stawić zbrojny opór niemieckiemu ludobójstwu. Uczynili to na przekór i wbrew militarnym kalkulacjom, które nie dawały im żadnych szans – nie tyle na sukces – co nawet na zwyczajne ocalenie. To historia ich dramatycznych walk o kolejne kamienice – twierdze na Gęsiej, Nalewkach, Zamenhofa, placu Muranowskim. To ponadczasowa historia ich dramatycznych wyborów i prawa każdego do godnej ludzkiej śmierci – takich jakich dokonał Mordechaj Anielewicz i jego towarzysze broni. To wreszcie historia oddająca w pełni niepokornego ducha walczącej Warszawy, której mieszkańcy nigdy nie złożyli broni przed niemieckim najeźdźcą i zawsze gotowi byli walczyć o wolność.